Wybory sołtysów - kiedy są? [DATY]

2019-03-04 12:43 k.w.
urna wyborcza
Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sołtys to przedstawiciel lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Od 1990 roku jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Jego zadaniami są przede wszystkim: reprezentacja sołectwa na zewnątrz i realizacja uchwał rady gminy dotyczących sołectwa. Kiedy wybierani są sołtysi? Sprawdź już teraz!

Wybory sołtysów - kiedy wybieramy przedstawiciela sołectwa? W 2019 kończą się kadencje sołtysów. Przedstawiciela lokalnej społeczności można wybrać tylko i wyłącznie przeprowadzając wybory, nawet jeśli na stanowisko zgłosi się tylko jeden kandydat. Kiedy będą wybierani nowi sołtysi? Sprawdźcie już teraz.

Przeczytaj także: Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce - DATA. Kiedy wybory?

Zobacz: Wybory 2019 - kiedy są? [DATY]

Sonda
Oddałeś głos w wyborach 2018?

Sołtys - wybory

Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, którego organizację i zakres działania określa statut rady gminy. Organem wykonawczym sołectwa jest sołtys. Jest on wybierany w głosowaniu tajnym i bezpośrednim. W wyborach mogą brać udział stali mieszkańcy sołectwa, którzy są uprawnieni do głosowania.

Wybory sołtysów - kiedy są?

W 2019 kończą się kadencje sołtysów, a to oznacza że sołectwa czekają wybory. Nie mają one jednej, ustalonej daty. W każdym sołectwie są one przeprowadzane według indywidualnie wybranej daty. Jeśli jesteście ciekawi, kiedy głosowanie zostanie przeprowadzone u was - musicie zajrzeć na stronę sołectwa. Z pewnością opublikowano tam datę wyborów.