Dzień Grzeczności za Kierownicą - kiedy jest?

2019-03-20 16:27 k.w.
korek
Autor: Piotr Kamionka/REPORTER

Jazda po mieście w godzinach szczytu wiąże się z wystawianiem naszej cierpliwości na próbę. Kiedy spieszymy się, a całe miasto stoi przez niepotrafiących jeździć kierowców, wzmaga to u nas zniecierpliwienie i złość. Właśnie przez takie sytuacje, a może dzięki nim powstał Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto ma uświadamiać kierowców, by podczas jazdy zachowywali się kulturalnie oraz żeby przestrzegali zasad panujących na drodze. Kiedy obchodzimy to nietypowe święto?

Dzień Grzeczności za Kierownicą - kiedy obchodzimy to święto? Niektórzy nie mogą doczekać się momentu kiedy zdadzą prawo jazdy i usiądą za kierownicą wymarzonego autka. Niestety, rzeczywistość szybko weryfikuje nasze wyobrażenia. Jazda po mieście wcale nie jest tak przyjemna, jak pokazuje się na filmach. Stanie w korkach, zderzak w zderzak, nerwowi kierowcy, seria czerwonych świateł i kiepskie umiejętności kierowców potrafią zniszczyć humor. Kilka lat temu Francuzi wpadli na pomysł Dnia Grzeczności za Kierownicą, który ma uświadamiać kierowców, że na drodze również można się zachowywać kulturalnie. Kiedy obchodzimy to święto?

Przeczytaj także: Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa - kiedy jest?

Zobacz: Dzień Walki z Chrapaniem - kiedy jest? [DATA, MEMY]

Egzamin na prawo jazdy - znaki drogowe. Sprawdź, czy zdasz

Pytanie 1 z 10
Co to za znak?
Zdjęcie

Dzień Grzeczności za Kierownicą - kiedy jest?

Wyjątkowy Dzień Grzeczności za Kierownicą obchodzony jest 5 kwietnia. Warto zarówno w ten dzień, jak i w każdy inny pamiętać o kilku zasadach na drodze. Przede wszystkim nie wymuszaj pierwszeństwa! Może to narazić na niebezpieczeństwo zarówno ciebie, jak i pasażerów innych aut. Ustępuj miejsca samochodom uprzywilejowanym, a przede wszystkich karetkom. Pamiętaj, że ktoś może potrzebować pilnej pomocy lekarza, może właśnie walczyć o życie. Lepiej żebyś spóźnił się do pracy, ale pomógł w ratowaniu człowieka. Sygnalizuj swoje zamiary kierunkowskazami. Kierowca za tobą nie czyta ci w myślach. Parkuj poprawnie, aby inni kierowcy mieli również na to szansę. Twoje auto zmieści się na jednym miejscu, nie na trzech. Miej cierpliwość dla uczących się kierowców, ty też kiedyś byłeś początkujący. No i przede wszystkim - jadąc skup się tylko na jeździe. Nie maluj się, nie rozmawiaj przez telefon, ani nie jedz. Dozwolone jest tylko słuchanie muzyki płynącej z radia. I to tez nie za głośno!