Bierzmowanie - kiedy się odbywa i czym jest? [DATA]

2018-10-04 15:51
Bierzmowanie - kiedy się odbywa i czym jest? [DATA]
Autor: Robert Wozniak/East News

Bierzmowanie jest bardzo ważnym sakramentem dla każdego chrześcijanina. Czym jest i kiedy się odbywa?

Kiedy jest bierzmowanie? Odpowiedź na to pytanie, szczególnie po reformie edukacji, budzi wiele wątpliwości. W związku z tym data bierzmowania do sprawdzenia w tym miejscu! Kościół uczy, że jest to najważniejszy sakrament. Zgodnie z tradycją uważane jest za drugi - po chrzcie - sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Chodzi dkładnie o przekazanie wiernym Znamienia daru Ducha Świętego i umocnienie wiary. 

Matura 2019 - TERMIN, DATA. Kiedy jest egzamin dojrzałości?

Bierzmowanie - czym jest?

Przygotowanie do bierzmowania trwało niegdyś przez 3 lata gimnazjum. Teraz, za sprawą reformy edukacji narodowej, trwa 3 lata szkoły podstawowej. W Kościele katolickim bierzmowanie jest udzielane osobom w wieku między 14 a 18 rokiem życia. W kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim bierzowanie uznawane jest za jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Bierzmowanie to sakrament, w którym Duch Święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu jako Dar.

Kto może mieć bierzmowanie? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

  • Każda osoba, która była ochrzczona i jeszcze nie była bierzmowana
  • Odbędzie nauki
  • Sakrament musi być przyjęty w odpowiednim czasie
  • Bierzmowanie musi oglądać świadek Chrystusa (nie można iść samemu na sakrament - wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego).

Bierzmowanie - kiedy jest?

W przypadku uczniów bierzmowanie odbywa się zazwyczaj w kwietniu. Jeśli osoba dorosła nie ma tego sakramentu, może umówić się z księdzem na nauki dla dorosłych. 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - kiedy święto kościelne i co się wtedy dzieje?