Wielkanoc prawosławna 2019 - kiedy jest obchodzona?

2019-03-07 15:30 M.C.
Wielkanoc prawosławna 2019 - kiedy jest obchodzona?
Autor: Piotr Mecik/East News Wielkanoc prawosławna

Święta Wielkanocne to najważniejszy czas dla chrześcijan wszystkich obrządków. W 2019 roku Katolicy obchodzą Wielkanoc 21 kwietnia. Wcześniej odbędą się zaś wydarzenia związane z Wielkim Tygodniem. A w jaki dzień obchodzone będą te święta u wyznawców Prawosławia? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Wielkanoc prawosławna 2019 - kiedy jest obchodzona? Wiele osób na pewno zadaje sobie takie pytanie. Takie święta w naszym kraju będą obchodzić nie tylko polscy wierni Kościoła Prawosławnego, ale też wiele osób z Ukrainy, Białorusi i Rosji, którzy mieszkają lub pracują w Polsce. Warto więc dowiedzieć się, kiedy będą świętować. Pamiętajmy, że Prawosławna Wielkanoc, podobnie jak w Kościele Katolickim, jest świętem ruchomym. Jaka jest więc data obchodów w 2019 roku?

Przeczytaj też: Kiedy jest Wielki Post?

Czy znasz polskie zwyczaje wielkanocne?

Pytanie 1 z 10
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć:

Data Wielkanocy 2019 w Kościele Prawosławnym

Wielkanoc to najważniejsze święto dla Chrześcijan wschodu i zachodu. W Kosciele Prawosławnym wierni także obchodzą Wielki Tydzień i mają podobne tradycje jak Katolicy (na przykład święcenie pokarmów). Ich święta różnią się jednak niektórymi zwyczajami i oczywiście datą. Kiedy w 2019 jest Wielkanoc prawosławna?

Przeczytaj też: Święta prawosławne w Polsce - kiedy Boże Narodzenie?

W Kościele Prawosławnym Wielkanoc jest świętem ruchomym, którego data zależy od terminu pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc świętowana jest w pierwszą niedzielę po tym wydarzeniu astronomicznym. Zazwyczaj w końcu marca lub w kwietniu. W 2019 pierwsza niedziela po wiosennej pełni wypada 28 kwietnia. Oznacza to, że wyznawcy Prawosławia będą świętować dokładnie tydzień po Katolikach.

Co wiesz o polskich świętach?

Pytanie 1 z 10
Boże Ciało to święto: