Kiedy jest Wielki Post?

2019-02-28 22:11 k.w.
Kościół
Autor: Mario Alberto Magallanes Trejo

Wielkanoc jest najważniejszym świętem katolickim. To wtedy upamiętniane jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jako, że Środa Popielcowa, będąca pierwszym dniem Wielkiego Postu, jest świętem ruchomym, identycznie jest z samą Wielkanocą. Kiedy rozpoczyna się więc okres Wielkiego Postu w 2019, 2020 i 2021 roku? Sprawdźcie już teraz.

Wielki Post - kiedy jest? W chrześcijaństwie okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni, jest czasem pokuty, kiedy to wierni przygotowują się do przeżycia najważniejszych dla nich, świąt wielkanocnych. W Polsce zgodnie z kalendarzem liturgicznym Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę z kolei obchodzony jest tzw. Post paschalny. Kiedy dokładnie przypada Wielki Post w latach 2019-2021?

Przeczytaj także: Środa Popielcowa - kiedy jest? Data święta

Zobacz: Święta prawosławne w Polsce - kiedy Boże Narodzenie?

Wielki Post - kiedy jest?

Wielki Post w Kościele traktowany jest jako okres pokuty oraz nawrócenia. Zaleca się wówczas post, jałmużnę oraz modlitwę. Na ten czas zmienia się wygląd świątyni - jest skromniejszy, ponieważ znikają kwiaty ustawione przy ołtarzu. W okresie Wielkiego Postu odbywają się nabożeństwa pasyjne - Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, a na mszach śpiewane są pieśni pokutne. Kiedy wypada Wielki Post? W 2019 roku rozpocznie się on 6 marca, a skończy 18 kwietnia. W 2020 roku - potrwa on od 26 lutego do 9 kwietnia, natomiast w 2021 - od 17 lutego do 1 kwietnia.