Środa Popielcowa - kiedy jest? Data święta

2019-02-26 19:46 k.w.
Wierzące gwiazdy. Celebryci, którzy chodzą do kościoła
Autor: Fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/ East News Różaniec

Środa Popielcowa zwana również Popielcem, jest pierwszym dniem, trwającego do Wielkanocy, Wielkiego Postu. Wypada zawsze w siódmą środę przed Wielkanocą. Jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku jego data jest inna. Popielec zwykle wypada pomiędzy 5 lutego a 10 marca. Kiedy dokładnie wypada Środa Popielcowa w 2019, 2020 oraz 2021 roku?

Środa Popielcowa - kiedy jest? To pytanie zadawane jest każdego roku. Nic w tym dziwnego. To kiedy jest Wigilia wiedzą wszyscy. Popielec natomiast przez to, że jest świętem ruchomym, zawsze sprawia większy problem. Data tego święta wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca. Kiedy rozpoczyna się Wielki Post w latach 2019, 2020 oraz 2021? Sprawdźcie już teraz!

Przeczytaj także: Kiedy jest DZIEŃ CHŁOPAKA, a kiedy Dzień Mężczyzny? 

Zobacz: Światowy Dzień Trzeźwości - kiedy jest?

Środa Popielcowa - kiedy jest?

Jak już było wspomniane - Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Tego dnia katolików obowiązuje ścisły post. Powinni ograniczyć się do spożycia tylko trzech posiłków - jednego do syta, dwóch skromnych. Co więcej, nie powinni oni spożywać mięsa. Obowiązek ten dotyczy wszystkie osoby w wieku 18-59 lat. To właśnie tego dnia, ksiądz posypuje popiołem głowy wszystkich wiernych. Obrzęd posypania głowy popiołem ma symbolizować skruchę oraz gotowość do pokuty. Popiół, którym głowy są posypywane, pochodzi ze spalonych palm, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową roku ubiegłego. 

Środa Popielcowa w 2019, 2020, 2021 roku

W 2019 roku Środa Popielcowa przypada na 6 marca. W 2020 na 26 lutego, natomiast w 2021 roku - na 17 lutego.