Dożynki i Święto Plonów - kiedy i jaka jest historia święta?
Dożynki to inaczej Święto Plonów! Co to za święto, kiedy i jaka jest jego historia? Poznajcie szczegóły już teraz!
Dożynki, Święto Plonów czy też Wieńce - trzy nazwy, jedno znaczenie popularnego święta. Uroczystość dożynkowa to dobra okazja, by świętować zakończenie udanych zbiorów. Imprezę dożynkową w wielu polskich wsiach rozpoczyna oficjalnym przemówieniem Starosta. Wnoszone są dożynkowe wieńce, wykonane z owoców, warzyw, kłosów zbóż i dla dodania kolorów polnych kwiatów.
Drakonidy - kiedy oglądać deszcz meteorów?
Dożynki - historia
Dożynki obchodzone są już od XVI wieku. Urządzano je wówczas z myślą o żniwiarzach w nagrodę za ciężką pracę i zebrane plony. Po II wojnie światowej, miały charakter polityczny. Podczas marszy wyrażano poparcie dla ówczesnej polityki rolnej. Święto Plonów w latach 80. XX wieku, zaczęło odbywać się na Jasnej Górze. Rolnicy dziękują tam chrześcijańskiemu Bogu i Matce Bożej za urodzaj i zebrane plony. Jednocześnie proszą o to, by przyszły rok był jeszcze lepszy. Dożynki od zawsze kojarzą się z symbolami tj.
- wieniec - dożynkowe wieńce są zazwyczaj okrągłe lub mają kształt korony. W przeszłości zrobiony był z orzechów, owoców, kwiatów i jarzębiny. Obecnie już rzadziej stosuje się chociażby orzechy czy jarzebinę.
- biesiady, tańce - obecnie dużo radości i dobrej zabawy, a kiedyś obrzędy, modlitwy i rytalny taniec.
- ostatnia kępa - rolnicy zostawiali pas niezżętego zboża, by utrzymać ciągłość urodzaju. Ścinano je podczas oficjalnej uroczystości przez najlepszego kośnika.
Obecnie dożynki, to również wydarzenie, które przyciąga muzyczne gwiazdy.
Dożynki - kiedy jest, data
Kiedy są dożynki? Od lat obchodzone są w pierwszy dzień jesieni. W Kościele ewangelickim nazwano je Dziękczynne Święto Żniw i wypada w pierwszą niedzielę po dniu św. Michała (23 września). W różnych miastach i wsiach obchodzone jest zazwyczaj pod koniec wakacji!