Wybory samorządowe 2018 - TERMIN. Data wskazana przez PKW

2018-08-14 10:27
Wybory samorządowe 2018
Autor: YouTube: Państwowa Komisja Wyborcza

Kiedy są wybory samorządowe 2018? Poznaliśmy terminy podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Samorządowcy ruszyli już do pracy. 

Kiedy są wybory samorządowe 2018? Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła terminy. Tegoroczne wybory będą jednymi z najważnieszych. Różnią się znacząco od tych, które przeprowadzone zostały 4 lata temu. Władze samorządowe wybierać będziemy od tego roku nie na 4, a 5 lat. Zmienił się również sposób oddawania głosów.

Wybory samorządowe 2018 - zmiany

Od tego roku wybierać będziemy władze samorządowe nie na 4, a 5 lat kadencji. Zniknęły również JOW-y, a powróciły wybory proporcjonalne. Oznacza to, że do rady wejdą osoby z pierwszych miejsc list, które otrzymają największą liczbę głosów. Wybierać będziemy kandydatów starujących z list ugrupowań w znacznie mniejszej ilości okręgów. Od tego roku wprowadzone zostały również zmiany dotyczące wypełniania kart do głosowania. Są one o wiele mnie restrykcyjne. Będziemy mogli zamazać błędną odpowiedź i oddać głos na innego kandydata na tej samej liście wyborczej. Uznawane za ważne będą również nie tylko głosy z dwiema przecinającymi się liniami tworzącymi X. 

Wybory samorządowe 2018 - data

Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła, że tegoroczne wybory będą się odbywać 21 października i 4 listopada. Komitety wyborcze ruszają pełną parą z kampaniami.