Kiedy będą następne wybory?

2018-09-05 16:04
Wybory
Autor: East news Kiedy są wybory w Polsce?

Kiedy będą następne wybory? Takie pytanie pojawia się często, więc postanowiliśmy przygotować listę z wyborami, które będą miały miejsce w Polsce w najbliższych latach.

Kiedy będą następne wybory? To pytanie powraca jak bumerang i generuje mnóstwo sprzecznych informacji. W Polsce obecnie przeprowadza się kilka rodzajów wyborów: samorządowe, prezydenckie, parlamentarne oraz europejskie. Za organizację i przebieg wyborów odpowiada w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza wraz z jej organem wykonawczym, czyli Krajowym Biurem Wyborczym. Które wybory będą następne?

Wybory - kiedy będą?

  • Wybory samorządowe to wybory członków organów samorządu terytorialnego. Odbywają się co 4 lata (tyle czasu trwa kadencja organów). Następne wybory samorządowe będą w 2018 roku, 21 października.
  • Wybory parlamentarne to wybory, w trakcie których obywatele Polski w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli (460 posłów oraz 100 senatorów) do dwuizbowego parlamentu (Sejmu i Senatu). Następne wybory parlamentarne będą w 2019 roku.
  • Wybory europejskie to wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Następne wybory do Parlamentu Europejskiego będą w 2019 roku.
  • Wybory prezydenckie to wybory, w których wybiera się prezydenta RP. Odbywają się one co 5 lat na zarządzenie marszałka Sejmu. Następne wybory prezydenckie będą w 2020 roku.