Wianki, Noc Kupały, Sobótka - kiedy i jak się obchodzi?
Wianki - data warta dla zapamiętania nie tylko dla panien. Noc świętojańska, czyli inaczej Noc Kupały, Sobótka czy popularne ostatnio Wianki, to święto wywodzące się jeszcze z okresu pogaństwa. Kiedy obchodzimy Noc świętojańską? Poznajcie datę w jednym miejscu!
Wianki - pod tą nazwą odbywa się w Polsce wiele imprez plenerowych. Są to koncerty organizowane dla uczczenia Nocy świętojańskiej, znanej też pod nazwami Sobótka, Noc Kupały.
Wianki - kiedy są?
To święto związane z dniem przesilenia letniego, czyli tą datą, kiedy przypada najdłuższy dzień i zarazem najkrótsza noc w roku. Jego korzenie sięgają jeszcze czasów pogańskich. Tradycyjnie, w najdłuższym dniu w roku, w dniu przesilenia letniego, czyli w nocy z 20 na 21 czerwca organizuje się imprezy, które mają podtrzymać dawną tradycję Sobótki.
Noc świętojańska - zwyczaje
Wszystkim tym, którzy jeszcze zastanawiają się nad tym, jak obchodzi się Noc świętojańską, postanowiliśmy przypomnieć kilka dawnych zwyczajów. Otóż Sobótka to przede wszystkim:
- tańce przy ognisku
- puszczanie wianków na wodzie
- skakanie przez ognisko
- pierwsza w roku kąpiel w rzece/jeziorze
Te najbardziej znane imprezy odbywają się w Krakowie (Wianki w Krakowie) i w Warszawie (Wianki nad Wisłą). Jeżeli jednak nie możecie udać się na Noc świętojańską organizowaną przez Wasze miasto, to zachęcamy Was do świętowania w węższym gronie. Przecież nie ma nic lepszego niż siedzenie przy ognisku z grupą bliskich znajomych!