Noc Świętojańska - kiedy jest i co świętujemy w Wigilię św. Jana? Nie mylić z Równonocą!

2017-03-08 16:57
Dziewczynka w wianku
Autor: freeimages.com /Aleš Čerin wianek z kwiatów

Noc świętojańska - kiedy wypada i co świętujemy w wigilię św. Jana? Obrzędy nocy świętojańskiej wywodzą się z pogaństwa, ale nie mylcie tego dnia z Równonocą!

Noc świętojańska, wigilia św. Jana, Noc Kupały - słyszeliście te nazwy, ale nie wiecie, co oznaczają? Kiedy i co świętujemy w czasie nocy świętojańskiej? Zacznijmy od informacji podstawowej - daty nocy świętojańskiej. Otóż noc świętojańska inaczej nazywana wigilią św. Jana obchodzona jest z 23 na 24 czerwca. Jest to święto ustanowione przez władze kościele i będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów, które związane były z przesileniem letnim. To właśnie w tym czasie - w czasie przesilenia letniego - Słowianie obchodzili tzw. Noc Kupały.

Noc świętojańska - kiedy jest?

Było to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Nasi słowiańscy przodkowie uważali, że najkrótsza noc w roku jest nocą magiczną. W dniu przesilenia letniego ludność pogańska rozpalała ogniska przy których tańczono, biesiadowano i odprawiano różnego rodzaju wróżby. Tego też dnia młode dziewczęta puszczały wianki na rzekach. Puszczanie wianków na rzecze? Brzmi znajomo? I słusznie! Okazuje się, że ochota na świętowanie nam nie przeszła. W dzisiejszych czasach również świętujemy noc przesilenia letniego.