Lany poniedziałek 2019: kiedy jest śmigus-dyngus?

2019-04-01 17:13 k.w.
Lany Poniedziałek
Autor: Piotr Hukalo/East News

Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny czy też Śmigus Dyngus, to określenia przypisywane do drugiego dnia Świąt Wielkanocnych. To drugi dzień oktawy wielkanocnej, msze odbywają się wtedy zgodnie z porządkiem niedzielnym. Uczestnictwo w nabożeństwach nie jest tego dnia obowiązkowe. Kiedy wypada Lany Poniedziałek w 2019 roku? Sprawdźcie już teraz.

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest? Śmigus-Dyngus związany jest z ludowym zwyczajem. Słowiański zwyczaj polegał na symbolicznym wzajemnym okładaniu się witkami wierzby po nogach. Do tego dochodziło również wzajemne polewanie wodą. Jeżeli ktoś nie chciał brać udziału w obrzędzie - musiał wykupić się podarunkiem w postaci jaj oraz smakołyków. Dziś zwyczaj wygląda nieco inaczej. Kiedy dokładnie wypada w 2019 roku?

Przeczytaj także: Godzina Łaski - kiedy jest i o której?

Zobacz: Święta prawosławne w Polsce - kiedy Boże Narodzenie?

Czy znasz polskie zwyczaje wielkanocne?

Pytanie 1 z 10
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć:

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest?

Lany Poniedziałek to okazja do oblewania się wodą. Nie jest to już tak subtelne jak kiedyś. Dzisiaj w ruch idą wiadra, miski i inne duże naczynia. W grę wchodzą również balony wypełnione wodą. Największą popularnością święto cieszy się wśród młodzieży. Pierwotnie zwyczaj wiązał się z żegnaniem zimy i z radością z tego wynikającą. Oblewanie wodą natomiast miało zapobiegać chorobom. W tym roku śmigus-dyngus przypada na 22 kwietnia.