Kaziuki - co to za święto i kiedy je obchodzimy?
Kaziuk, lub Kaziuki to święto wywodzące się z Wilna, ale coraz częściej obchodzone w Polsce. Skąd ta tradycja? Kiedy są Kaziuki?
Kaziuki w Wilnie to odbywający się od początku XVII wieku jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. Jest to nie tylko uroczystość kościelna, ale też ciekawa atrakcja turystyczna, ze względu na sam jarmark ale też występy artystyczne. Gdzie i kiedy są Kaziuki w Polsce?
Święty Kazimierz to nikt inny jak nasz Kazimierz Jagiellończyk, który został obwołany świętym w 1602 roku. Od tego czasu w dzień świętego Kazimierza - 4 marca - w Wilnie organizowany był jarmark, ale obecnie obchodzony jest nie tylko tam. W Polsce najhuczniej Kaziuki są organizowane w Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku, ale warto też zwrócić uwagę na inne miejscowości, w których kościoły lub parafie pod wezwaniem tego świętego mogą organizować odpusty.
4 marca: Kaziuki - tradycje
Kaziuki zaczynają się już w wigilie świętego Kazimierza, 3 marca, nieszporami w katedrze Wileńskiej. Po porannej mszy w Katedrze i w kościele świętego Kazimierza przez Wilno przechodziła procesja. Najbardziej charakterystycznym elementem Kaziuków jest jarmark odpustowy na którym można było kupić wyroby i potrawy ludowe.