Pierwszy dzień lata - kiedy jest? Dowiedz się kiedy zaczyna się lato!

2017-05-26 8:58
Lato
Autor: freeimages.com / suphamongkhon arwatchanakarn Zachód słońca

Pierwszy Dzień Lata to wyczekiwany przez wiele osób dzień w roku. Czy początek lata to to samo, co przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku? Już teraz odpowiadamy na te pytania i sprawdzamy, kiedy rozpoczyna się lato kalendarzowe, a kiedy astronomiczne.

Na pierwszy Dzień Lata większość z nas czeka z dużą niecierpliwością. Jednak każdego roku zadajemy sobie kilka pytań związanych z tym wydarzeniem. Zastanawiamy się m.in. czy początek lata to to samo, co przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku? Nie jasne wydawać się też może kiedy zaczyna się lato kalendarzowe, a kiedy astronomiczne. Ale nie martwcie się na ESKA.pl odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Lato astronomiczne

Astronomiczne lato tradycyjnie rozpoczyna się wraz z momentem przesilenia letniego - czyli dokładnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeżeli jednak mamy rok przestępny, to przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca.

Lato kalendarzowe 

Datę rozpoczęcia lata kalendarzowego zapamiętać jest znacznie łatwiej, ponieważ zawsze przypada ona na ten sam dzień, którym jest 22 czerwca.